Кав’ярня «БУНА»Дещо про кавуДещо про чайЯк нас знайти 

Скуштуйте еспресо, приготоване з сорту Їргачоф (Ефіопія) за ціною 10.00 грн.

Плантаційна кава

Дещо про каву.

Ми маємо на увазі виключно каву сорту арабіка (Аrabica), а робусту (Сanephora) не пропонуємо. Відрізнити більш дорогу арабіку від робусти можна як за допомогою простого хімічного аналізу, так і генетичного. Робуста має два набори хромосом від материнської та батьківської рослин, по 11 хромосом в кожному. Арабіка – чотири набори хромосом.

Згадуючи каву згадують кофеїн.
Ось так він виглядає:

Кількість кофеїну в арабіці орієнтовно вдвічі меша ніж у робусти. Деякі цінують каву передусім за це. Саме для них, напевно, винайдена розчинна кава. Саме вони схильні до блендів з високим вмістом робусти. Є хімічні речовини присутні тільки в робусті, що й дозволяє відрізнити хімічния шляхом ці два види.

Сьогодні вирощують майже 1 кг кави на людину в рік. Культивують каву приблизно в 50 тропічних країнах.
Обробка кави.

Перший етап – сушка ягоди для подальшої очистки від пульпи (не більше 2 тижнів). Чим швидше (щоб уникнути ферментації зерна) відбувається сушка, тим якісніша кава. Арабіку сушать ретельніше, ніж робусту (практично вся робуста піддається сухій обробці). Як правило, навіть там, де виробляють миту арабіку, ягоди невисокої якості обробляють сухим способом (дешевше і не потребує складних технологій).

Якщо кліматичні умови несприятливі для сухої обробки (високий рівень вологості або опадів) застосовується спосіб негайного механічного видалення пульпи. Проте зерна залишаються обгорнутими клейкою, нерозчинною у воді, речовиною. Для видалення білкової речовини вона піддається легкій ферментації (від 6 до 72 годин при температурі, що не перевищує 40º). Час ферментації визначається температурою, обсягів кави і її стиглості, температури води і призводить до зниженню pH з 6,8 до 4,3.. Процес ферментації в цілому сприяє створенню ароматної кислотності. Як тільки зерна перестають бути клейкими, процес ферментації одразу припиняють і зерна підлягають негайному промиванню через систему шлюзів. Під час цього процесу стиглі зерна залишаються на дні, а дефектні спливають на поверхню

Під час ферментації та промивки втрачається (розчиняється у воді) частина мінералів, цукру та розчинних твердих речовин. Під час сухої обробки, навпаки, частина цукру з пульпи переходить в зерно. Основна відмінність між митою і немитою кавою полягає в кількості розчинних твердих речовин. Тому немита кава солодша, має вищу насиченість та, переважно, довше зберігає свої смакові характеристики, ніж мита, яка характеризується вираженою кислинкою та багатшим ароматичним складом.

Як сушка так і жарка кави в ростері має велике значення. Обжарена кава має сильну антиоксидантну дію. Саме обжарка і призводить до появи тієї неймовірної кількості ароматів і смакових відтінків.

Ємен подарував три різновидності арабіки. Тіпіка – це перша кава, вивезена в Азію та Латинську Америку для вирощування, крупне дерево з практично горизонтальними гілками. Бурбон в Латинську Америку завезено з острова Реюньон в Індійському океані (до 1848 року називався Бурбон). Мокка – невелике компактне дерево з маленькими ягодами ти листям. Дає невеликий врожай. Дегустатори вважають, що ці старші різновидності, менш продуктивні, аніж сучасні гібриди, дають особливий смак та аромат, і знаходяться серед найбільш високо оцінюваних сортів.

Африканська кава (батьківщина кави) – єдина і неповторна за своїм генетичним багатством і унікальними смаковими і ароматичними відтінками – напій професійних дегустаторів кави.

Ефіопія

Перша країна, в якій почали вживати арабіку, її колиска. Найбільше генетичне багатство кави, найбільш відомі сорти кави - з Ефіопії. Переважна більшість ефіопської кави вирощується без хімічних добрив і, по суті, її можна позиціонувати як органічну. В основному вирощується «диким» або «напівдиким» способом, близьким до природного розповсюдження кави (в тіні). Неймовірно, але з значної частини диких «плантацій» кавових дерев урожай не збирають. Обробляють переважно мокрим способом (якщо є вода).

Ефіопські сорти вирізняються сильним, п’янким ароматом, високою щільністю та солодкістю, як тропічні фрукти.
  • Їргачоф- сама відома кава з південної частини Ефіопії (провінція Їргачоф) з натуральною обробкою (немита, висушена на сонці та мита), близька до Сідамо. Терпка, з пухнастим винним присмаком. Одна з кращих.
  • Сідамо – індивідуальний винний смак з шоколадними нотками. Вирощується в південній Ефіопії, мита кава. Винний смак з фруктовим відтінком. Густий напій, довгий післясмак.
  • Джимма - винний смак, збалансований букет з відтінком «дикуватості».
  • Мокко – кава густої консистенції з відтінком «дички» росте на висоті 2000 - 2500 м на сході Ефіопії (провінція Харар). Має надзвичайно багатий смак з винним присмаком і відносно високою кислотністю. М’який насичений шоколадний відтінок і знаменитий післясмак.
Індонезія

Другий виробник кави в Азії, переважно її вирощують в тіні, одна з самих солодких у світі. На плантаціях вирощують каву вищої якості, переважно мита

Індія

«Мусонні» сорти індійської кави – кавові зерна сухої обробки зберігаються в гарно провітрюваних приміщеннях на протязі 3 – 4 місяців під дією вологих мусонних вітрів, набираючи вологу. Зерна збільшуються в розмірі. Висока насиченість з характерним незначним гіркуватим післясмаком.
Арабіка вирощується переважно в тіні. Як мита кава, так і оброблена сухим способом. Мита арабіка має густий какаоаромат, одна з самих не кислих арабік.

  • Індія Мунсонд Малабар – ніжна, багата за смаком та ароматом, з винним присмаком, середньої насиченості. Мусони збільшують щільність, знижують кислотність. Краща мусонна кава. Напій з унікальним смаком.

  • Індія Плантейшн – приємний, гіркуватий смак, сильний добре виражений аромат з відтінком шоколаду, а інколи з ароматом індійських спецій – гвоздики, кардамону або перцю. Міцний оксамитовий настій з низькою кислотністю.

Кенія

Мита арабіка, що вирощується без тіні (під відкритим сонцем) на схилах гори Кіліманджаро. Сама кисла кава у світі з приємним хлібним смаком (аромат зрілих зелених яблук, яскраво виражений). Повно насичений, тонко збалансований напій. Один з кращих сортів у світі. Добре для експресо. Майже ніхто, крім Кенії, не виробляє миту арабіку, вирощену без тіні.

Колумбія

Третя країна у світі з обсягів вирощування кави, друга – з вирощування арабіки, переважно в Центральних Кордильєрах. Ручна праця і коні. На традиційних фермах (виключно Тіпіка), на сучасних технологічних фермах (гібрид Каттура). Без тіні.

Бразилія

Вирощується переважно на плоскогір’ях під відкритим сонцем. Арабіка головним чином немита. Відсоток напівмитої кави зростає. Бразильська арабіка – чудова основа для блендів, м’яка, середньо насичена, не затінює смак інших сортів завдяки недостатній кислотності. Бурбон має особливі смакові характеристики близькі до смаку чорного чаю.

Мексика

Чудові різновидності арабіки, переважно на затінених плантаціях. Лідер у вирощувані сертифікованої органічної кави. Значна частина зерна йде на ринок США. Поза тим, розвивається виробництво високоякісних сортів на південних старих плантаціях. Відрізняється хорошою збалансованістю смакових та ароматичних компонентів, легкою кислинкою та хорошою насиченістю. Добре підходить для змішування з іншими сортами.

Гватемала

Кілька мікрокліматичних зон на теренах племен майя. Своя система класифікації кави, що базується на унікальних характеристиках сортів кави з різних восьми регіонів, наприклад – регіон Антігуа. Кожний сорт характеризується багатим ароматом, приємною кислинкою і має специфічні унікальні квіткові нотки

Танзанія

Чудова африканська кава з південної частин гори Кіліманджаро, що обдувається прохолодними вітрами з озера Вікторії. Схожа на кенійську каву (гора та сама) з меншою кислотністю. Проходить первинну мокру обробку. Багатий з відтінками смак.

Бурунді

Чудова смакова основа, добре виражений кислуватий присмак, насичений аромат. Обробляється мокрим методом, дуже якісне зерно

Уганда
Країна найбільшого генетичного багатства робусти. Арабіки дуже мало (чомусь йде на промивку).